Fodbold og litteratur: En aften med Carl-Christian Okking på Hobro Bibliotek

dato

Oplev en unik aften i fodboldens og litteraturens tegn, når forfatter og tidligere eliteungdomsspiller Carl-Christian Okking besøger Hobro Bibliotek. Arrangementet finder sted torsdag den 15. maj 2025 kl. 19:00, hvor Okking vil dele sin rejse fra fodboldbanen til forfatterlivet.

Tag med på en spændende rejse ind i omklædningsrummet og på fodboldbanen, når Mariagerfjord Bibliotekerne inviterer til en aften med forfatteren og tidligere eliteungdomsspiller Carl-Christian Okking. Arrangementet byder på en dybdegående samtale om verdens største sport og Okking's anmelderroste roman "Drenge græder ikke".

Fra fodboldakademiet til forfatterlivet

Carl-Christian Okking, der som ung flyttede til Esbjerg for at spille på fodboldakademiet i EfB, har brugt sine oplevelser fra elitesporten som inspiration til sin roman. "Drenge græder ikke", udgivet i 2024, giver et indblik i de udfordringer og oplevelser, der følger med et liv i elitesport.

Arrangementet er en oplagt mulighed for både sportsentusiaster og litteraturelskere til at få et unikt indblik i, hvordan sport og litteratur kan forenes. Alle er velkomne, og det er en aften, der lover at være både inspirerende og tankevækkende.

Praktisk information
Dato: Torsdag den 15. maj 2025
Tid: Kl. 19:00
Sted: Hobro Bibliotek, Adelgade 28, 9500 Hobro
Entré: 25 kr
Arrangør: Mariagerfjord Bibliotekerne



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut
Opslag fra vores lokale erhvervAnnoncørbetalt indhold
Boliger til salg i Hobro

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER AF DIN BOLIG

FÅ TRE GRATIS SALGSVURDERINGER

Adresse
Dine oplysninger deles med op til tre lokale ejendomsmæglere, som efterfølgende vil kontakte dig vedr. salgsvurdering.

Seneste på facebook