Hobro Bykor åbner dørene for alle, der har lyst til at prøve kræfter med korsang. Hver mandag kl. 19.30 mødes koret i kulturskolens lokaler for at øve og dele sangglæden med hinanden. Det er en oplagt mulighed for både nybegyndere og erfarne sangere at blive en del af et musikalsk fællesskab.
Fællesskab og sangglædeAt synge i kor er ikke kun en musikalsk oplevelse, men også en social aktivitet, der bringer mennesker sammen. Deltagerne vil opleve, hvordan sang kan skabe glæde og energi i hverdagen. Det er en fantastisk måde at møde nye mennesker på og blive en del af et fællesskab, hvor musikken er i centrum.
Alle er velkomne til at deltage, uanset erfaring eller musikalsk baggrund. Der er ingen krav om forhåndstilmelding, så det er bare at møde op og lade sig rive med af musikken.
Praktiske informationer:
Dato: Mandag 15. september 2025
Tid: Kl. 19.30
Sted: Mariagerfjord Kulturskole, Christiansgade 1, 9500 Hobro
Entré: Fri entré
Målgruppe: Alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her