Ouebakken 2, Stinesminde i Hobro er solgt for 2.295.000 - se køberen og 6 andre solgte boliger

dato

Vi følger boligmarkedet i og omkring Hobro og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler

VORES Hobro følger boligmarkedet i og omkring Hobro. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:

Ouebakken 2, Stinesminde solgt for 2.295.000 kr.

Boligen overtages af Anders Risum Korsgaard og Line Udholm Korsgaard den 07. april. Køberen har betalt 2.295.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 13.661 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.900.000 og boligen er derfor handlet til 21% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 168 kvm. og er opført i 1965. Grunden er på 6.810 kvm.

Toppen 2, Valsgård solgt for 2.125.000 kr.

Boligen overtages af Ulla Holm Bijl og Hermanus Jan Bijl den 23. april. Køberen har betalt 2.125.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 11.010 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.100.000 og boligen er derfor handlet til 93% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 6 værelser på i alt 193 kvm. og er opført i 1973. Grunden er på 875 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af EDC Søren Jensen

Hostrupvej 66, 3. 4 solgt for 2.100.000 kr.

Boligen overtages af køberen den 17. april. Køberen har betalt 2.100.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 13.636 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 2.300.000 og boligen er derfor handlet til 9% under den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en ejerlejlighed med 4 værelser på i alt 154 kvm. og er opført i 2006. Grunden er på 7.901 kvm.

Boligen er solgt af John Frandsen

Hohøje 122 solgt for 1.900.000 kr.

Boligen overtages af Mathilde Buchholz Hansen og Sebastian Ramsing Kondrup den 01. april. Køberen har betalt 1.900.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 13.103 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.400.000 og boligen er derfor handlet til 36% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 6 værelser på i alt 145 kvm. og er opført i 2006. Grunden er på 848 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af EDC Søren Jensen

Kirkedals Alle 18 solgt for 1.230.000 kr.

Boligen overtages af Simon Ravn den 20. marts. Køberen har betalt 1.230.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 9.462 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.050.000 og boligen er derfor handlet til 17% over den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 130 kvm. og er opført i 1975. Grunden er på 813 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af danbolig Hobro - Mariager

Fjordgade 8 solgt for 1.195.000 kr.

Boligen overtages af Mikkel Skov Trinderup og Astrid Kimmer Lemvig den 24. marts. Køberen har betalt 1.195.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 7.810 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.750.000 og boligen er derfor handlet til 32% under den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 153 kvm. og er opført i 1931. Grunden er på 638 kvm.

Se fotos af boligen her: skråfoto

Boligen er solgt af danbolig Hobro - Mariager

Bøgegade 12, Vebbestrup solgt for 535.000 kr.

Boligen overtages af Ole Christensen den 07. april. Køberen har betalt 535.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 4.777 pr kvm.

Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 760.000 og boligen er derfor handlet til 30% under den offentlige ejendomsvurdering.

Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 112 kvm. og er opført i 1986. Grunden er på 822 kvm.

Boligen er solgt af John Frandsen

Data er automatisk hentet fra eksterne kilder, herunder Boliga.dk.
Kilde: Boliga.dk