Valsgård IF 83 sejrer i hæsblæsende opgør mod Ørslevkloster IF

VIF83
dato

Valsgård IF 83 sikrede sig en dramatisk 5-4 sejr over Ørslevkloster IF på hjemmebane lørdag den 4. oktober 2025. Kampen bød på både medgang og modgang for hjemmeholdet, men Valsgård-mandskabet endte med at kunne juble over de vigtige tre point.

Træner Peter Thomsen var fyldt med glæde og stolthed efter kampen og udtalte: "Stor glæde over at kæmpe sig til en sejr og tre point ovenpå en rutsjetur i løbet af kampen. Stolthed over at alle spillere giver sig maks og at vi formår at sejre trods stor modgang undervejs."

Valsgård startede kampen med et brag og tog fuldstændig styringen i de første 30 minutter, hvor de skilte Ørslevkloster ad med varieret spil. "Vi spiller fantastisk bold de første 30 minutter, hvor vi fuldstændig skiller ØK ad," forklarede Thomsen. Men modgangen ramte holdet, da de indkasserede et straffespark samt et direkte rødt kort til Lasse Norup Olesen. "Så vender kampen på hovedet, hvor vi skal forsvare os, hvilket vi har haft svært ved i efteråret," tilføjede træneren.

Trods den vanskelige periode lykkedes det Valsgård at tage sejren hjem, da Dennis Nielsen i det 85. minut sikrede målet, der afgjorde kampen. "Sejren kom i land efter en scoring i 85. min af Dennis Nielsen, hvor han køligt lægger bolden højt i kort hjørne efter en returbold."

Mathias Damborg Laursen spillede en afgørende rolle i sejren ved at score hattrick, hvilket også gjorde ham fortjent til titlen som kampens spiller. "Mathias Damborg Laursen mente han havde ret til at få bolden med hjem efter et hattrick," fortalte Thomsen med et smil.

Holdet står nu sammen og kæmper hårdt for deres plads i rækken. Fremgangen afhænger dog af en forbedret defensiv, når spillet vender. "Vi skal være mere cool i vores dårlige periode," påpegede Thomsen. "Når vi spiller på topniveau er vi dygtige, fleksible og farlige, men vi daler for meget, når vi ikke er i teten med bolden."

“Jeg følte mig som Messi, må jeg få bolden med hjem?” lød det spøgefuldt fra Mathias Damborg Laursen efter hans imponerende præstation, et citat der understreger den gode stemning og holdmoralen hos Valsgård IF 83.

Næste kamp for Valsgård IF 83 er et opgør imod Bruunshåb/Tapdrup IF (1). Det udspiller sig i Bruunshåb/Tapdrup Stadion d. 11. oktober klokken 14:00.

Kampens resultat: 5-4 til Valsgård IF 83
Række: Herrer Serie 2 - Efterår 2025, Pulje 17

Mål
1'1-0Mathias Damborg Laursen
14'2-0Emil Kjeldsen
25'3-0Mathias Damborg Laursen
30'3-1
40'3-2
47'4-2Mathias Damborg Laursen
55'4-3
75'4-4
85'5-4Dennis Nielsen
Kilde: Peter Thomsen - Valsgård IF 83
Denne artikel er udarbejdet af 3. part. Indholdet er hverken sponsoreret eller betalt. De holdninger, der måtte fremgå, repræsenterer ikke redaktionen.