En ung mand på kun 18 år fra Hobro blev onsdag aften taget i en fartkontrol på Roldvej ved Aars.
Hobro IK inviter torsdag d. 24. marts på foredrag med den kendte kok, forfatter og TV-kendis Nicolaj Kirk. Han er blandt andet kendt for det populære program Nak & ÆD.
I sidste uge besluttede Mariagerfjord Kommunes byråd en samlet strategi, der skal gøre kommunen endnu skønnere end nu. Det er en strategi, der tager udgangspunkt i det bæredygtige og skal gøre de unikke steder i kommunen mere tilgængelige for alle som bruger eller besøger kommunen.
Et bestemt fortov i Hobro har skabt utryghed, efter fem kvinder er blevet overfaldet på et og samme sted.
Det nye byråd i Mariagerfjord Kommune har valgt at sætte fokus på den grønne omstilling og livet på landet ved at oprette et nyt politisk udvalg for klima og landdistrikter.