I Hobro sidder 76-årige Henning lige nu med krydsede fingre. Grunden til dette er, at han for seks år siden udviklede idéen til et projekt, der muligvis meget snart stå overfor at blive til virkelighed.
Nogle er tidligt ude i både pyntning og julegave indkøb, mens andre venter med det til den sidste uges tid inden juleaften står for døren.
Har du styr på reglerne for køb og anvendelse af fyrværkeri samt de gode råd til, hvordan du sikrest skyder det nye år i gang?
Ægteparret Anna-Grete og Erik Rasmussen er som de allerførste flyttet ind i toppen i det nye boligbyggeri, der er skudt op på Jernbanegade i Hobro. Her ligger deres nye 110 kvadratmeter store lejlighed med dertilhørende altan på yderligere 12 kvadratmeter.